Kuyu Temizliği

Kuyu Temizliği Nedir

Faaliyette olan ve faaliyete alınmak istenen kuyuların senede ya da iki senede bir verim artışına neden işlemi kuyu temizliği olarak adlandırabiliriz. Sondaj kuyusuna indirilen kılıf borusu normal şartlar dahilinde iki adet kapalı, yani deliksiz ve bir adet ise delikli olarak montaj edilir. Zamanla su ile gelen malzeme filtreli boruda tıkanmalara neden olur. Örnek vermek gerekise elimizindeki çatlaklar ve damarlar gibi yer altı kaynaklarında aynı şekildedir ve bu çatlaklardan sızarak filtreli borunun içine geçiş yapar. Kuyu temizliği de tam olarak bu noktada devreye girer. Kuyuya yapılan aşamalar sounucunda bu tıkanıklıklar giderilir ve zamanla kuyunun dibine çamur pislik ve kirli malzemenin boşaltılması sağlanır.

Kuyu Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır

Kuyu Temizliği kompresör ve özel sondaj ilacı ya da sıvısı ile yapılmaktadır. Mevcut kuyudaki pompa, kablo ve borular temizlik takımının kuyudan çıkarılıp temizlik takımının kuyuya indirilip kuyu içeri boşaltılır. Daha sonrasında kuyunun asitlik raporu incelenip yapılması gereken kuyu temizliği yöntemlerin uygunluk sağlayan seçilmelidir. Ortalama 2-8 saat süren kuyu temizleme işleminin ardından, kuyuya indirilen temizlik takımı çıkartılır. İstenilen sonuç alındaktından sonra kuyu ekipmanlarının tekrar montaj aşamasına geçilir. Montajı yapılan kuyunun suyu ortalama 3-12 saat süresince dışarıya tahliye edilir. Suyun içerisindeki ilaç ve bulanıklık bittikten sonra su sisteme verilir.

Kuyu Temizleme Yöntemleri

3 çeşit kuyu temizleme yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Taşıma yöntemi ile yapılan kuyu temizliği,
  • Enjeksiyon yöntemi ile yapılan kuyu temizliği,
  • Sondaj sıvısı (asit) ile yapılan kuyu temizliğidir.

Kuyu Temizliği

Taşıma Yöntemi İle Yapılan Kuyu Temizliği

Büyük 25 bar 17 metreküp dizel kompresör ile yapılan temizliklerdir. Kuyu içerisindeki ekipman boşaltıldıktan sonra kuyu içerisine boş borular indirilir. Kuyu temizleme ilacının kuyuya göre oranı ayarlanır ve kuyu içerisine aktarılır. Kompresörden gelen hava hortumu kuyu içine indirilen temizlik borusuna takılır ve yüksek basınçlı hava ani kalkış ile verilir. Ani kalkışın amacı kuyunun tabanına oturmuş olan pis malzemenin kaldırılması, kuyu çatlaklarının oynatılması ve filtreli pimaşların ters basınç sağlanarak açılmasıdır. Temizlik görevi ise suyu köpürdeterek suyu yoğunlaştırarak kuyu içerisindeki artık malzemelerin köpüğün kaldırma gücüyle dışarıya aktarımı sağlanır. Bu işlem 15 dakika arayla 3 sefer 10 dakika süreyle gerçekleştirilir. Son olarak kuyudan çıkartılan dalgıç pompanın tekrar montaj işlemi gerçekleştirilir.

Enjeksiyon Yöntemi İle Yapılan Kuyu Temizliği

Enjeksiyon ile temizlikte 12 bar 6 metreküp elektrikli kompresör ile gerçekleştirilir. Bu sistemde kuyu içerisinde 2 adet temizlik ataşmanı indirilir. Birinci borunun içerisine temizlik ilacı atılır ve kompresöre bağlantısı yapılır. Hava kuyu içerisindeki temizlik ilacını köpürterek kalkış yapmasını sağlar ve kuyu içerisini karıştırarak ikinci indirilen boru içerisinden gelmesini sağlar. Bu sırada bir takımdan hava kuyu içerisine giderken, diğerinden su gelir. Taşırma olmadığı için suyu istenilen yere aktarılabilir ve çevre ıslanmasına neden olmaz. İki boru inmesinin nedeni bir borunun süpürge görevi görmesi ve çevreyi ıslatıp kirletmemesidir. Bu işlem taşırmaya nazaran daha az maliyetli olup hava 4-8 arasında verilir. İşlem bitiminde takım çıkartılıp kuyu ataşmanı montajı yapılır.

Sondaj Sıvısı İle Yapılan Kuyu Temizliği

Bir diğer adı asit ile kuyu temizliği olarak da bilinen sondaj sıvısıyla kuyu temizliği işlemi genellikle su sıkıntısı yaşayan kuyulara ve kil sıkıntısı olan kuyulara gerçekleştirilir. Kilin hamurumsu özelliği sayesinde kuyu çatlakları ve filtre boru gözenekleri tıkanması sonucu suyun kuyuya geçişini engeller ve pompa kademelerinin aralarını sarar ve sıklıkla pompa arızası meydana gelir. Özel "EL57" karışımlı asidik ilacımız kuyu içerisinin boşaltıldıktan sonra 200-500 litre arası kuyu içerisine aktarılır. 1 ila 2 gün bekletildikten sonra içerideki yapışkan malzeme kurutulup dökülür. Daha sonra yerin durumuna göre taşırma veya enjeksiyon sistemiyle boşaltımı sağlanır. Yüksek miktarda verim sağladığı söylenebilir. Kuyu bekletilmeden pompa ataşman montajı yapılıp 36 saat suyun dışarıya tahliyesi sağlanır.

Elmas Sondaj ve Pompa Sistemleri

Kuyu temizleme ve inkişafı, kuyu bakımı ve keson kuyu temizliği servislerimizden uygun fiyatlarla yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçin.

Servis Bölgeleri

Kocaeli

Bursa

Sakarya

Düzce

Yalova

Hizmet Puanı
Derecelendirilmemiş
Detaylı Bilgi İçin 0507 954 18 97
Yorumlar
Henüz Yorum Bırakılmamış, İlk Yorumu Siz Bırakabilirsiniz.
Düşünceleriniz Bizim İçin Önemli
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama Puanlama Puanlama